Home > Inne > Jesienne rozmyślania o przemijaniu

Jesienne rozmyślania o przemijaniu

statueJesień to bardzo melancholijna pora. Nie dość, że za oknem szaruga i słota. Dzień jest z każdą chwilą coraz krótszy, a o słońcu to już w ogóle możemy zapomnieć, to dodatkowo, tę melancholię pogłębiają zbliżające się coraz szybszym krokiem święta jesienne, czyli święta zmarłych. To mało przyjemna okoliczność, mimo, że wiąże się ze spotkaniem z rodziną i bliskimi.

Jednakże osią tych świąt są ci, których już nie ma pośród nas i to jest główny powód, dla którego święta te nie są okazją do wielkiej radości. Kto z nas bowiem, cieszy się z tego, że kogoś pośród nas brakuje? Kto cieszy się z tego, że w rodzinie, która pewnie i tak stale się powiększa, to też, cały czas kogoś ubywa i nieuchronnie dotyczy to każdego z jej członków. Melancholia jest tym większa, że każdy też jakoś się do tych świąt przygotowuje.

  • Kupujemy znicze, kwiaty i wiązanki na groby.
  • Jeździmy na cmentarze by te groby posprzątać.
  • I tak sprzątanie grobu, jest realizowane co jakiś czas, na tę okoliczność jednakże, są one przygotowywane wyjątkowo.

Każda z tych czynności dobitnie uświadamia nam, że przygotowujemy się na to, by po raz kolejny rozpamiętywać utratę cząstki siebie tak naprawdę. Przecież każda bliska nam osoba, każdy przyjaciel, każdy członek naszej rodziny, staje się po części nami a my nim. Bliskość powoduje, że gdy kogoś zabraknie, to tak, jakby nas samych w jakimś stopniu zabrakło. Mimo wszystko, święta te są jednak bardzo ważne i istotne.

Przypominają nam nie tylko o przemijaniu i o tym, że warto jest wieść dobre życie teraz, bo czasu jest coraz mniej, ale także przypominają nam o naszych przodkach. Zakorzeniają nas w historii naszej rodziny, pozwalają nam na chwilę się ponownie połączyć. Przecież wspomnienia związane ze zmarłymi są nie tylko smutne. One są też wesołe i warto o tym też pamiętać. Przecież zaśmianie się nad grobem, nie ze zmarłego, ale w pewnym sensie do niego, nie jest niczym niewłaściwym czy zdrożnym. Śmiejemy się do bliskiego nam człowieka. Warto te dobre wspomnienia pielęgnować.

, ,

Comments are closed.

TOP