Home > Medycyna > Nawracające anginy u dzieci

Nawracające anginy u dzieci

angina u dzieckaAngina – groźna choroba

Angina to nic innego jak ostre zapalenie gardła i migdałków. Bardzo często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym oraz latem, gdy pozwalamy na lody, zimne napoje, kąpiele. Różnica temperatur powoduje, że śluzówka gardła staje się podatna na zakażenie, a migdałki, które teoretycznie powinny nas chronić przed chorobą stają się siedliskiem bakterii – najczęściej paciorkowca lub gronkowca.

Kiedy do laryngologa?

Zdaniem lekarzy z http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/: “Każda angina u dziecka wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Jeśli latorośl skarży się na ból gardła i ma wysoką gorączkę, możemy podejrzewać zakażenie bakteryjne. Wtedy niezbędne jest podanie dziecku antybiotyku.”

Bakterie atakują śluzówkę gardła, staje się ono czerwone, a na migdałkach pojawia się charakterystyczny biały nalot lub stają się opuchnięte i czerwone. Naszą uwagę powinien zwrócić fakt, że dziecko jest apatyczne, nie chce jeść, ma problemy z przełykaniem. Zdarza się, że chory zaczyna wymiotować. Zakażenie bakteryjne bardzo szybko atakuje cały organizm i nawet wysoka gorączka nie jest w stanie wspomóc chorego w walce z infekcją.

Angina jest dość łatwa do rozpoznania, dla pewności lekarz może zlecić szczegółowe badania przed podaniem antybiotyku.

Jeśli dziecko choruje przewlekle, konieczna jest wizyta u laryngologa i dokładniejsza diagnostyka. Specjalista może zasugerować w ostateczności usunięcie migdałków.

 Czy antybiotyk podczas anginy zawsze jest konieczny?

Maluchy muszą przyjmować antybiotyk. Jest to jedyna możliwość na zwalczenie bakterii wywołujących zakażenie. To tygodniowa kuracja, której nie można przerywać przy polepszeniu się stanu zdrowia dziecka. To najczęstsza przyczyna nawracających angin.

 Uwaga, powikłania

Nieleczona lub niedoleczona angina jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Oprócz tego że infekcje nawracają, może dojść do poważnych powikłań. Zdarza się, że stan zapalny rozwija się w ropień, zapalenie nerek czy serca i stawów.

 Domowe sposoby wspomagające leczenie anginy

Dziecku należy przede wszystkim zapewnić spokój i odpoczynek, podawać ciepłe lub chłodne płyny, a najlepiej niegazowaną wodę. Można również zbijać temperaturę lekami z grupy paracetamolu. Na ból gardła miejscowo pomogą syropy, płukanki ziołowe czy areozole. Większe dziecko poradzi sobie z tabletką do ssania.Pamiętajmy o tym, by odpowiednio zbilansować posiłek dziecka, by nie drażnić jedzeniem chorego gardła. Unikajmy pikantnych i gorących potraw.

Należy pamiętać przede wszystkim o wzmacnianiu odporności organizmu naszego dziecka.

 

 

, ,

Comments are closed.

TOP